Trudno dziś wyobrazić sobie Watykan bez filigranowego klasztoru klauzurowego Mater Ecclesiae – Matki Kościoła, położonego w Ogrodach Watykańskich. Od października ubiegłego roku żyje tam wspólnota 7 Sióstr Wizytek, kontynuując misję nieustannej modlitwy za Ojca Świętego, pracowników watykańskich urzędów i całego Kościoła. Sześć z nich to Hiszpanki, jedna Włoszka. Pochodzą z sześciu klasztorów czterech krajów i zarazem trzech kontynentów. Reprezentują cały Zakon Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, rozsiany w różnych częściach świata. O nowych mieszkankach klasztoru Mater Ecclesiae wspomniał 22 listopada, podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański, Benedykt XVI. Podkreślił, że ich modlitwa jest bardzo cenna dla jego posługi. Kiedy za pontyfikatu Jana Pawła II dokonano przeglądu zakonów obecnych w Watykanie okazało się, że nie ma wśród nich wspólnoty kontemplacyjnej. Papieżowi bardzo zależało na tym, aby ją stworzyć. Udało się to zrealizować 13 maja 1994 r. Dom, w którym wcześniej mieszkały rodziny watykańskich pracowników zamieniony został na mały klasztor z jeszcze mniejszym ogrodem. Ustalono, że jednorazowa kadencja sióstr z danego zakonu trwać będzie pięć lat.
W uroczystość św. Franciszka Salezego 24 stycznia Zakon Sióstr Wizytek rozpoczął obchody 400. rocznicy swojego powstania. „To wielkie jubileuszowe wydarzenie trwać będzie przez szereg miesięcy – mówił ks. kard. Franciszek Macharski, celebrując tego dnia Mszę św. w krakowskiej świątyni mniszek. Zbieramy się dzisiaj, by prosić miłosiernego Boga o błogosławieństwo dla tej wspaniałej fundacji, nie tylko na naszej, polskiej ziemi, ale i w całym, katolickim świecie i równocześnie błagać miłosiernego Pana, by zechciał okazać swoje znaki miłości dla tych, którzy tu przychodzą, składając w darze swoje eucharystyczne ofiary”. Kulminacyjne świętowanie 400. rocznicy w Krakowie przewidziane zostało na 13 czerwca 2010 r.
Ukochani w Panu,
Zjednoczone z chórami anio łów, śpiewając hymn uwiel bienia i wdzięczności za dar Wcielenia Syna Bożego serde cznie życzymy, aby święta Narodzenia Pańskiego i nadcho dzący rok były czasem szczególnego błogosławieństwa, obfitującym w doświadczenia łaski pokoju, miłości i nadziei na lepszą przyszłość, gdyż ostatnie słowo należy do Boga.
Niech Najświętsze Serce Emmanuela rozświetla drogi codziennego pielgrzymowania, dodaje sił do podejmowania codziennych trudów życia, obdarza dobrym zdrowiem, a serce napełnia radością i szczęściem.
Przed jubileuszem 400-lecia powstania naszego Zakonu z wielką wdzięcznością dziękujemy za pamięć, dobroć i życzliwość. Każdego dnia odwzajemniamy się naszą gorącą modlitwą, oddając wszystkie sprawy naszych Dobroczyńców w macierzyńską opiekę Świętej Bożej Rodzicielki.
Niech wszechmocna dłoń Boga-Człowieka błogosławi na Nowy 2010 Rok.
Z serdeczną modlitwą – Siostry Wizytki
Gorąco zachęcamy do sięgnięcia po kolejną, najnowszą pozycję Wydawnictwa Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ (zajrzyj do MENU), opublikowaną dla uczczenia 400-lecia powstania na ziemi francuskiej Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.
Pierwsze w Polsce, obszerne i starannie przygotowane, w oparciu o oryginalne teksty w języku francuskim opracowanie, powinno wzbudzić spore zainteresowanie wśród tych, którzy chcą bliżej poznać życie XVII-wiecznej mistyczki, którą sam Bóg wybrał na Apostołkę Serca Jezusowego i posłużył się nią, by w Kościele Powszechnym ustanowić kult Bożego Serca.
W obfitej korespondencji, stanowiącej imponujący zbiór 141 listów, nieraz bardzo obszernych, dominuje przede wszystkim przesłanie o bezgranicznej miłości Boga do stworzeń oraz to, że cierpienie ma głęboki sens, jest jedyną ziemską drogą ku wieczności, ale wymaga nie lada duchowego wysiłku, głębokiej wiary i całkowitego zaufania Najwyższemu.
Drodzy Czytelnicy,
Wierni Czciciele Serca Jezusowego,
W przeddzień corocznej pielgrzymki na Jasną Górę, gdy w szczególny sposób przygotowywaliśmy się do świętowania uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi u tronu Królowej Polski, Ojciec Święty ogłosił rok 2009 Rokiem Kapłańskim i jako temat wybrał słowa „Wierność Chrystusa, wierność kapłana”. Hasło to zawiera sugestię konieczności postawienia pytania o to, co jest najgłębszym sensem kapłańskiego powołania; kapłaństwo jest bowiem bezcennym darem dla Kościoła i jako takie bywa w obecnym czasie, w którym na wszystko patrzy się po ludzku, niedowartościowane. Modlitwa za kapłanów powinna być codziennym obowiązkiem wszystkich wiernych, a członków Straży Honorowej, przede wszystkim.
By upamiętnić ostatnią pielgrzymkę do Częstochowy, już 24., zamieszczamy tekst rozważania apelowego naszego Arcybractwa, wypowiedzianego jako modlitwa uwielbienia przed tronem Czarnej Madonny w obecności licznej rzeszy pielgrzymów, a także Księży Sercanów, którzy przybyli wraz z relikwiami św. Małgorzaty Marii Alacoque.